Bağlıca Mah. Bağlıca Bulvarı

No:60/F Etimesgut/Ankara

Çalışma Saatleri

Hergün, 10.00 - 23.00

Randevu Al
Etimesgut Diş Kliniği

Hakkımızda

“NARDENT” ailesi olarak en temel ilkemiz hasta hakları ve memnuniyeti ön planda tutularak dürüstlük kuralları çerçevesinde en kaliteli hizmeti en kısa sürede sunmaktır.

İletişim Bilgileri

Bağlıca Mah. Bağlıca Bulvarı No:6/F Etimesgut/Ankara

+90 312 234 10 54 / +90 541 234 10 57

info@nardisklinigi.com.tr

Dişlerdeki ve çenelerdeki yanlış konumlanmaları düzelten diş hekimliği dalıdır . Ortodonti en çok hasta başvurusu olan diş hekimliği branşlarından bir tanesidir. Bu nedenle çoğu kişi "Ortodonti nedir, neye bakar? Ortodonti bölümü doktoru (ortodondist) hangi hastalıklara bakar?" sorularının cevabını merak eder.

Sağlıklı bir oklüzyonun yanı sıra güzel ve düzgün dişlere sahip olmak için ortodontik diş telleri mükemmel bir yoldur. Bunun için ağız hijyenini unutmamak gerekir, çünkü ağız hijyeni ortodontik tedavi sırasında büyük önem taşır.

 

Ortodontik bozukluk çeşitleri nelerdir?


Ortodonti TedavisiOverbite: Üst dişlerin alt dişleri normalden daha fazla örtmesidir. Bu bozuklukla birlikte üst dişler altlara göre daha önde de konumlanabilmektedir. Ortodontik tedavi ile düzeltilmesi mümkündür.
Underbite: Alt dişlerin üst dişlere oranla daha önde olması durumudur. Alt dudağın üst dudağın önüne geçmesine sebep olabilir. Ortodontik tedavi (diş teli) ile düzeltilmesi mümkündür.
Crossbite: Alt ve üst dişler arasında ters kapanış görülmesidir. Ortodontik tedavi  ile düzeltilmesi mümkündür.
Openbite: Arka dişlerin kapanmak üzere birbirine değdiği durumda dahi ön dişler birbirine değmemesi ve dişlerin arasının aralık kalması durumudur. Ortodontik tedavi (diş teli) ile düzeltilmesi mümkündür.
Boşluklar: Genetik sebeplerle veya dış etkenlerle kaybedilen dişlerin arasında boşluklar oluşması durumudur. Ortodonti tedavi (diş teli) veya protez diş ile düzeltilmesi mümkündür.
Çapraşıklık: Bir çenede veya her ikisinde birden, dişlerin sağlıklı bir biçimde çıkması için yeterli yerin olmaması ve oluşan sıkışıklığın dizilim bozukluğuna yol açması durumudur. Ortodontik tedavi ile düzeltilmesi mümkündür.
Tüm bunların dışında kazalar, yaralanmalar ve fiziksel travmalar gibi hastanın diş ve çene yapısında deformasyonlar meydana getiren durumlar sonucunda oluşan komplikasyonlar da yine ortodonti tedavi yöntemleri ile gerekli durumlarda ortodontik apareyler ile çözülebilmektedir.

 

Ortodonti Sebepler Nelerdir?


Genetik Faktörler:  İskelet bozuklukları, dar üst çene, ve çapraşık bozukluklar genetik olarak çocuklara geçebilir. Bu sebepten dolayı ortodonti sorunlar meydana gelmektedir. Çocukların ileri de bu sorunu daha kolay ve kısa süre de atlatması için süt dişlerinden itibaren doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Kulak Burun ve Boğaz Sorunları: Kulak burun ve boğaz sorunları ileri de diş problemlerine neden olmaktadır. Burun var olan geniz eti, solunum sorunu ve bademcik iltihabı gibi sorunlar çene kemiklerinin gelişmesini engellemektedir. Bu sebepten diş bozukluklarına neden olmaktadır.

Kötü Alışkanlıklar: Kötü alışkanlıklar olarak tabir edilen, bebeklik döneminde kullanılan biberon, emzik kullanımı ve parmak emmedir. Bu alışkanlıklar bebeklik döneminde başlayıp, çocukluk dönemine kadar devam etmektedir. Aynı zamanda dil emme, diş ısırma, kalem ısırma, dudak emme gibi durumlarda diş ve çene yapısının bozulmasına neden olur. Bu da ortodontik sorunların oluşmasına sebep olmaktadır.